Головна мета, яку переслідують проектувальники вентиляції для ресторану – це створення комфортних умов для відвідувачів і співробітників. Забезпечити оптимальні кліматичні параметри в залі для відвідувачів не так складно, а ось створення мікроклімату на кухні, де розташований гарячий цех, вимагає особливого підходу. Так як існує кілька методик, згідно з якими розраховується необхідний повітрообмін на кухні, комфорт персоналу в ресторані прямо залежить від того, яку з них вибере інженер. Дуже важливо звертатися за допомогою до досвідчених фахівців, які знають особливості цієї справи.
Норми і вимоги
Під час проектування вентиляційної системи в ресторані, потрібно слідувати чітким правилам і вимогам. Наприклад, для невеликого ресторану, який розрахований всього лише на 50 клієнтів, відмінним варіантом є установка припливної системи в комбінації з гарячим цехом її можна об’єднувати. Але для інших приміщень, потрібно витяжну установку окремо проектувати. Які ж це приміщення? Наприклад, мийні кімнати і кухні, зал ресторану, приміщення для адміністрації, душові кімнати та сан.узле, холодильні кімнати, а також камери, в яких зберігаються відходи від продуктів.
Норми повітрообміну
Тип приміщення | Норма вентиляції (на 1 чол.) |
Вестибюль | 20 м3/год |
Зал для некурців | 40 м3/год |
Зал для курців | 100 м3/год |
Кав’ярня | 30 м3/год |
Кав’ярня для дітей | 20 м3/год |
Ігрова кімната | 30 м3/год |
Їдальня | 20 м3/год |
Оцінка витрати повітря
- У тих залах ресторану, де дозволено курити, продуктивність системи вентиляції – 6-10 крат. Тому, обсяг приміщення, де курять, потрібно помножити на відповідне число. Важливо враховувати, що 10 – це занадто насичене сигаретним димом приміщення, а 6 – ресторан. Якщо ж в ресторані заборонено курити, досить подавати лише 60 м3/год на одного клієнта закладу.
- Щоб розрахувати продуктивність кухні, слід обчислити електроспоживання приладів, розташованих в цьому приміщенні і помножити на 80-100 м3/год. Звичайно, можна проводити розрахунки для кожного приладу окремо, але вищеописаний спосіб все ж дозволяє отримати трохи більше значення.
Посадочні місця в ресторані
Від правильності складання проекту системи вентиляції, безпосередньо залежать можливості замовника, що стосуються розміщення посадкових місць і столів. Звичайно, кожен власник закладу громадського харчування, намагається так організувати простір, щоб можна було розмістити максимальну кількість клієнтів. Але це дуже ускладнює роботу проектувальників. Інженери компанії «Клівента» дотримуються таких принципів:
- Подавати холодне повітря в частину залу, де відпочивають клієнти, не варто;
- Краще встановлювати обладнання прихованого монтажу;
- Потрібно пам’ятати про те, що решітки канальних кондиціонерів іноді використовуються і для вентиляції
Місця для курців відвідувачів
Складаючи проект вентиляційної системи для ресторану, потрібно пам’ятати про те, що, дозволяючи палити в приміщенні, потрібно подбати про нормальну подачу свіжого повітря, близько 100 м3</ sup>/год. Від розташування припливних і витяжних решіток, безпосередньо залежить комфорт відвідувачів, так як, встановивши їх правильно, можна запобігти потраплянню диму з кращий зони в некурящу.
При відсутності розподілу зон, в технічному завданні потрібно прописати, на яку кількість курців і некурящих відвідувачів розраховує власник ресторану.
Якщо заздалегідь планується зробити зону для курців, можна її відокремити повітряною завісою. Це реалізувати допоможе щілинна припливна установка.
Гарячий цех
Однією з головних проблем, що виникають в гарячих цехах, є занадто велика теплонапряженность. Вона, в деяких випадках, може бути більше 800-2000 Вт на 1 м 2 . При цьому, згідно з нормою, цей показник не повинен перевищувати значення в 210 Вт/м 2 .
Щоб вирішити цю проблему, встановлюють припливно-витяжну систему локальної дії.
Вентиляція з перемішуванням
Найчастіше, в гарячих цехах повітря розподіляється шляхом перемішування, подаючи припливне повітря на 6 ° С нижче, ніж в тій зоні, яка обслуговується
Вентиляція з витісненням
Останнім часом, все частіше використовується вентиляційна система з витісненням. Подача повітря здійснюється з невеликою швидкістю знизу приміщення, при цьому його температура тільки на кілька градусів нижче, ніж в самому приміщенні. Видалення повітря відбувається вгорі. Установка таких систем дозволяє запобігти перемішування повітря навіть в тих приміщеннях, де курять.
При проектуванні вентиляційної системи в гарячому цеху і мийної, слід дотримуватися таких правил:
- Обов’язково потрібно встановлювати фільтр;
- Кут ухилу воздуховода повинен бути в сторону мийки;
- Шов повітропроводів повинен бути розташований зверху;
- Чи доречна установка жироуловителей;
- Не менш важливо забезпечити дренажний з’єднання, за яким буде приділятися знежирюючий засіб з витяжки, розташованої в гарячому цеху;
- Повітроводи необхідно термоізолювати, якщо потрібно виводити повітря, температура якого перевищує 150°С.
Вибираючи обладнання для вентиляційної системи, потрібно враховувати норми і правила. Наприклад, якщо в залі є зона для курців, повітрообмін в ній повинен бути 100 м3</ sup>/год, а в обідньому залі, де не курять – 40 м 3 </ sup>/год.
Тому краще звернутися до професіоналів, які ознайомлені з усіма нюансами проектування і установки вентиляційного обладнання. Компанія «Клівента» надає такі послуги. Багаторічний досвід, багаж знань і 10-річна практика, дозволяє виконати поставлені завдання максимально якісно і у встановлений термін.